środa, 29 czerwca 2016

Sałatka z młodych ziemniaków i niebieskiego sera, Postmodern Jukebox


A dziś coś takiego… W odpowiedzi na prośbę o sałatkę :). Wygląda niepozornie, ale smakuje rewelacyjnie.


Składniki na sos:
1-2 ząbki czosnku
3-4 łyżki oliwy
sól, pieprz
1 łyżka białego octu winnego

Pozostałe składniki:
10-12 średniej wielkości młodych ziemniaków
1 łyżka oliwy
2-3 małe cebule
2-3 łyżki prażonych pestek słonecznika 
100-150 g niebieskiego sera pleśniowego
1 duży pęczek koperku


Czosnek przeciśnij przez praskę i wymieszaj z pozostałymi składnikami sosu. Ugotuj ziemniaki w łupinkach. Gdy ostygną, obierz, pokrój na mniejsze kawałki i wrzuć do większej miski. Polej przygotowanym sosem. Drobno pokrój cebulki i podsmaż na oliwie, dodaj słonecznika i smaż jeszcze przez 1 minutę. Dodaj do ziemniaków. Następnie wrzuć pokrojony ser i posiekany koperek. Przed podaniem dokładnie wymieszaj.




Postmodern Jukebox (PMJ), Kraków, 20 maja 2016 r.


To był bardzo żywiołowy i energetyczny koncert (plus improwizacje, akrobacje i liczne bisy!). Jeśli lubicie podobne klimaty, to naprawdę warto się wybrać i z dużym wyprzedzeniem kupić bilety (będą za rok znów u nas).

PMJ czyli Postmodern Jukebox sławę zdobyli głównie dzięki mediom wirtualnym. All about that bass zostało wyświetlone na You Tube 10 milionów razy (!) w ciągu 2 miesięcy.

Założycielem grupy jest Scott Bradlee. Muzyk zaprasza do współpracy wielu artystów  i razem modyfikują współczesne utwory, nadając im nowe oblicze: swingowe, jazzowe, bluesowe lub nowoorleańskie. Clipy nagrywają w salonie Scotta, używając tylko jednej kamery.

Po ogromnym sukcesie w Stanach przyszła kolej na Europę. W Krakowie byli w ubiegłym miesiącu (20 maja). Poza tym miastem, odwiedzili również stolicę i Gdańsk. Źródło informacji. 




New potato salad with blue cheese


And today something like this… In reply to a salad request :). Looks unattractive but tases great.


Dressing ingredients:
1-2 garlic cloves
3-4 tbs olive oil
salt, pepper
1tbs white vinegar

Remaining ingredients:
10-12 average-sized potatoes
1 tbs olive oil
2-3 small onions
2-3 tbs roasted sunflower seeds 
100-150 g blue cheese
1 big bunch of dill


Crush garlic using garlic press and mix with other dressing ingredients. Cook potatoes. Peel them when cool. Cut into smaller pieces and place in a bigger bowl. Pour over with dressing. Finely chop onions and fry in oil, add sunflower seeds and fry for 1 more minute. Add mixture to potatoes. Finally add diced cheese and chopped dill. Stir well before serving.

Brak komentarzy: